Vzdelávanie nie je len profesia či povinnosť. Pre niektorých je to životné poslanie, hlboká viera v potenciál každého dieťaťa a odhodlanie pomáhať mu rásť. Tento postoj zosobňuje Jana Michaličková, zriaďovateľka Škôl sv. Michala. Okrem svojej profesionálnej dráhy je aj mamou troch malých detí, narodených v rokoch 2018, 2021 a 2023. Práve jej materstvo zohralo kľúčovú rolu pri vzniku Škôlky sv. Michala.
Všetko začalo v momente, keď jej prvorodený syn mal nastúpiť do škôlky. Jana, ako matka a odborníčka na práva dieťaťa, mala jasné predstavy o tom, ako by mala ideálna inštitúcia vyzerať. Jej prioritou bolo, aby škôlka podporovala prirodzené osamostatnenie dieťaťa od matky bez využívania metód ako „vyplakanie“. Chcela vytvoriť prostredie, kde by každé dieťa mohlo prechádzať individuálnym adaptačným procesom, ktorý by bol prispôsobený jeho potrebám a schopnostiam.
Okrem tejto filozofie mala Jana aj ďalšiu podmienku – hodnotové vzdelávanie. Verí, že deti prosperujú len vtedy, ak ich vzdelávame s dôrazom na budovanie charakteru. „Naše deti budú prosperovať len vtedy, ak z nich vyrastú charakterní ľudia,“ tvrdí Jana. Tento prístup je kľúčovým pilierom filozofie Škôlky sv. Michala.
Spolu s Tomášom Kováčikom, autorom myšlienky kresťanských škôl zakladaných rodičmi, sa rozhodli pustiť do náročnej výzvy. Zápasili s administratívnymi prekážkami a vynaložili nemalé finančné prostriedky, aby mohli svoju myšlienku uskutočniť. Ich cieľ? Vytvoriť škôlku, ktorá bude podporovať deti nielen vo vzdelávaní, ale aj v budovaní pevných hodnôt a vzťahov.
Ako môže mať právnička vášeň pre vzdelávanie? Na odpoveď si budete musieť počkať do ďalšieho blogu.